UA / EN
Факультети

Наукова робота


На кафедрі завжди було ставлення до науково-дослідницької роботи, як до край необхідної складової частини підготовки повноцінних спеціалістів, оскільки ця робота спонукає залучених до неї викладачів постійно підвищувати кваліфікацію, володіти інформацією про останні науково-технічні досягнення в галузі своїх професійних інтересів. Крім того, як показав досвід кафедри, участь у науково-дослідницькій роботі (НДР) студентів значно підвищує рівень їх професійної підготовки, суттєво зменшує тривалість адаптації випускників до умов виробництва.

В 70-х – 80-х роках минулого століття в складі кафедри діяв науковий підрозділ, працівники якого займалися виключно науковими дослідженнями та конструкторськими розробками. Силами цього підрозділу, який налічував 20-30 фахівців, виконувались роботи за госпдоговорами, обсяги яких сягали сотні тисяч карбованців. Замовниками робіт були підприємства та організації, які створювали радіоелектронні комплекси військового призначення. Основна тематика робіт: аналогова та цифрова обробка складних радіо- та акустичних сигналів з метою їх аналізу та визначення характеристик.

Після 1991 року джерела фінансування цієї наукової тематики практично зникли, і наукова лабораторія, як окремий підрозділ, припинила існування. Однак наукові роботи продовжували виконуватися викладачами кафедри. Суттєво змінилась тематика робіт. Вони стали "цивільними" та більш регіональними, націленими на вирішення задач Житомирщини.

Значна увага приділялася впровадженню сучасних інформаційних технологій в медицину. Проводились роботи, метою яких було удосконалення оброки кардіограм, автоматизоване визначення терапевтичних доз випромінювання при лікуванні онкологічних хворих у радіологічних відділеннях (Купкін Є.С.). Разом із науково-виробничою інноваційною фірмою “Діагностика” (м. Житомир) було розроблено та впроваджено в Інституті отоларингології ім. проф. Коломийченко Академії медичних наук України (м. Київ) апаратно-програмний комплекс для аналізу акустичних параметрів голосу людини з метою покращення якості діагностування та лікування голосових розладів (Гніліцький В.В.).

Проводилися розробки нового типу безконтактного високоточного електроприводу (Гніліцький В.В., Петросян Р.В., Антипенко Ю.В.) Результатом досліджень став новий тип синхронно-асинхронного електродвигуна, який забезпечує високоточне відпрацювання кута повороту, надає можливість адаптивного керування, забезпечує широкий діапазон регулювання швидкості обертання.

Проводилися дослідження можливості визначення інформаційних показників якості виробів з декоративного та облицювального каменю на підставі комп’ютерної обробки їх зображень (Купкін Є.С., Подчашинський Ю.О.). Отримані результати дають змогу визначити показники кольору, геометричні розміри кристалів, спайності та інших особливостей обробленої поверхні природного каменю. Ці результати є основою створення сучасного комп’ютерного банку цифрових кольорових зображень природного каменю з родовищ України.

Наукові розробки д.т.н., професора Подчашинського Ю.О. в галузі цифрової обробки зображень, впроваджені в дослідження механічних характеристик конструкційних матеріалів, вимірювання геометричних параметрів виробів з природного каменю, склали основу кандидатської дисертації (2002р.) та докторської дисертації (2013р.).

Активно займаються науковою роботою в галузі метрології та інформаційно-виімрювальної техніки к.т.н. Чепюк Л.О.; ст. викладач Лугових О.О. та ст. викладач Омельчук І.А., які готують кандидатські дисертації до захисту.

На кафедрі МтаІВТ протягом 2003-2020 років виконано 7 держбюджетних та 3 госпдоговірних НДР.

Науковий напрям кафедри МтаІВТ: комп’ютеризовані інформаційно-вимірювальні системи з цифровими відеозображеннями.

Науковий напрям кафедри МтаІВТ: комп’ютеризовані інформаційно-вимірювальні системи з цифровими відеозображеннями.

На кафедрі МтаІВТ протягом 2003-2020 років виконано 7 держбюджетних та 3 госпдоговірних НДР, в тому числі:

  • держбюджетна НДР №21 «Розробка і дослідження нового динамічно настроюваного гравіметра для прецизійних навігаційних та гравіметричних систем» (2006-2008 рр.), науковий керівник Заслужений діяч науки і техніки України, д.т.н., проф. Безвесільна О.М., відповідальний виконавець Подчашинський Ю.О., спільно з кафедрою АУТП та КТ.
  • держбюджетна НДР №25 «Розробка теорії і принципів побудови засобів вимірювань двомірних механічних величин» (2009-2011 рр.), науковий керівник Заслужений діяч науки і техніки України, д.т.н., проф. Безвесільна О.М., відповідальний виконавець Подчашинський Ю.О., спільно з кафедрою АУТП та КТ.
  • держбюджетна НДР №33 «Наукові основи та фундаментальні дослідження приладової системи для вимірювання механічних величин з цифровими відеозображеннями», номер держреєстрації 0112U001793 (2012-2014 рр.), науковий керівник Заслужений діяч науки і техніки України, д.т.н., проф. Безвесільна О.М., відповідальний виконавець Подчашинський Ю.О., спільно з кафедрою АУТП та КТ. Мета даної роботи: підвищення точності та швидкості, розширення функціональних можливостей приладової системи для вимірювання механічних величин шляхом розробки та застосування методів формування та алгоритмічної обробки вимірювальної відеоінформації про ці величини. Особливістю методів алгоритмічної обробки є використання штучних нейронних мереж в умовах дії несприятливих та нестаціонарних факторів на об’єкт вимірювань. На основі відеоінформації визначаються геометричні параметри та параметри руху об’єктів вимірювань. Ці параметри можуть мати самостійне значення або бути основою для визначення інших механічних величин, що характеризують властивості об’єктів вимірювань в автоматизованих системах управління.
  • держбюджетна НДР №39 «Системні дослідження та оптимізація умов використання біодизельного палива з альтернативної сировини», номер держреєстрації РК0115U002548 (2015-2017 р.р.), науковий керівник д.т.н., проф. Подчашниський Ю.О., спільно з кафедрами фізики та вищої математики, автомобілів і транспортних технологій. В рамках цієї роботи розроблено методи вимірювання фізико-механічних властивостей (геометричні параметри процеси розпилювання, поверхневий натяг) біодизельного палива з альтернативної сировини на основі комп’ютеризованих методів обробки відеозображень крапель палива.
  • держбюджетна НДР №50 «Приладова система для вимірювання механічних величин (геометричних параметрів та параметрів руху об'єктів) з цифровими відеозображеннями», номер держреєстрації 0118U003153 (2018-2019 р.р.), науковий керівник д.т.н., проф. Подчашниський Ю.О., спільно з кафедрами фізики та вищої математики, екології, автомобілів і транспортних технологій. Мета роботи: підвищення точності і швидкодії, розширення функціональних можливостей приладової системи для вимірювання механічних величин на основі формування та алгоритмічної обробки вимірювальної відеоінформації про ці величини.
  • госпдоговірна НДР № 12.01-НДР-06-2020 «Розробка програми валідації методик випробування та калібрування засобів вимірювальної техніки», номер держреєстрації 0120U103406 (2020 р.), науковий керівник д.т.н., проф. Подчашниський Ю.О. Мета роботи: розробка методологічних заходів та алгоритмічно-програмного забезпечення, що реалізують створення методологічної та нормативної документації для роботи випробувального центру та калібрувальної лабораторії.

За результатами наукових досліджень викладачами кафедри МтаІВТ отримано 25 патентів України на винаходи, 7 патентів України на корисні моделі, опубліковано 3 підручники з грифом МОН України, 8 навчальних посібників, 26 наукових монографій, 7 статей у виданнях, що індексуються науково-метричною базою SCOPUS. Студенти, що приймали участь у наукових дослідженнях, захистили 18 магістерських атестаційних робіт.

Результати науково-дослідної роботи викладачів кафедри МтаІВТ регулярно доповідаються на наукових семінарах кафедри, міжнародних та всеукраїнських наукових та науково-практичних конференціях.

Контакти


Адреса

10005, Україна, м. Житомир,
вул.Чуднівська, 103

Зв'язок
Соціальні мережі