Кафедра екології та природоохоронних технологій створена 2004 року на факультеті гірничої справи, природокористування та будівництва. Очолює кафедру доктор технічних наук, професор ПАЦЕВА Ірина Григорівна. Кафедра є однією з провідних у Державному університеті «Житомирська політехніка» і займає перші місця у рейтингу регіону, а за деякими спеціальностями – України.
Діяльність кафедри спрямована на забезпечення фахової підготовки в галузі охорони довкілля та раціонального природокористування з метою подальшого гарантування екологічно безпечного природного середовища для життя і здоров’я населення, впровадження екологічно збалансованої системи природокористування та збереження природних екосистем. Кафедра постійно проводить моніторинг потреб підприємств, установ і організацій м. Житомира, Поліського та інших регіонів України.
Науковий ступінь: доктор технічних наук із спеціальності 101 «Екологія», 102 «Хімія», 103 «Науки про Землю», 183 «Технології захисту навколишнього середовища», (21.06.01 «Екологічна безпека»). Тема дисертації: «Наукові засади формування системи управління поводження з твердими комунальними відходами об’єднаних територіальних громад». Диплом доктора наук ДК №011198 від 29.06.2021 р.
Вчене звання: професор кафедри екології та природоохоронних технологій (атестат професора: АП №004360, від 10.10.2022).
Освіта: вища, магістр з екології. Інженер з охорони навколишнього середовища.
Наукові інтереси: екологічна безпека, екотрансформація, поводження з відходами, водні ресурси, екологічна логістика та сталий розвиток, відновлення деградованих земель, радіаційна безпека, відходи руйнації, урбосоціум, післяпроєктний моніторинг, екологічної безпеки військової діяльності та післявоєнного відновлення.
Членство в радах, дорадчих та консультативних органах: член спеціалізованої вченої ради член спеціалізованої вченої ради по захисту кандидатських та докторських дисертацій за спеціальністю 21.06.01 - екологічна безпека, член Вченої ради Університету, член науково-методичної ради Університету, член робочих груп при ОДА та Житомирської міської ради, член редакційної колегії журналів: «Проблеми екології», Робота в ICSF 2023 програмному комітеті 4th International Conference on Sustainable Futures: Environmental, Technological, Social and Economic Matters (ICSF 2023)
Email: rig@ztu.edu.ua
Кабінет: 312а
Кафедра екології та природоохоронних технологій активно залучається до виконання науково-дослідних робіт. Науковці кафедри творчо і плідно працюють над розв’язанням комплексу наукових проблем щодо поліпшення стану навколишнього середовища, охорони, раціонального використання, відтворення природних ресурсів та землекористування. Тематика наукових досліджень кафедри відповідає розробленим та затвердженим тематичним перспективним планам соціально-економічного та інноваційного розвитку регіону та України.
Сьогодні кафедра має потужній науковий та технічний потенціал. Для проведення та реалізації науково-дослідної роботи на кафедрі створені наукові лабораторії, які оснащені сучасними приладами та обладнанням, що дозволяють виконувати дослідження на високому науковому та методичному рівнях. Крім того, до наукової роботи професорсько-викладацький склад кафедри залучає як здобувачів вищої освіти, молодих учених, так і професіоналів-практиків, стейкхолдерів тощо.
Наукова діяльність кафедри екології та природоохоронних технологій базується на міжнародній співпраці з провідними фахівцями в галузі екології. Укладені прямі договори про наукову та академічну співпрацю з іноземними заклдами вищої освіти. В межах цих угод проводяться спільні дослідження, науковий та академічний обмін, до якого залучені також аспіранти і студенти. Крім того, в рамках цих програми професорсько-викладацький склад кафедри проходять стажування на базі закордонних університетів.
Враховуючи потреби регіону, на подальшу перспективу планується пошук та залучення до наукової та освітньої співпраці ЗВО та організації, які спеціалізуються на вивченні особливостей використання відновлювальної енергетики.
Науково-дослідна робота кафедри екології та природоохоронних технологій направлена на пошук теоретичного та експериментального характеру, переважно на активізацію фундаментальних i пошукових досліджень з пріоритетних напрямів науки, інноваційної діяльності регіонального рівня екологічного спрямування, участі кафедри та наукових лабораторій у розробці тематики на безоплатній основі, розширення зв’язків з академічними i галузевими установами, як вітчизняними, так і закордонними. Науково-дослідна діяльність студентів – це складний науковий і творчий процес, що передбачає поглиблення теоретичних знань з досліджуваної проблеми, аналіз досліджень у даній галузі, розвиток умінь застосовувати власні знання на практиці, удосконалення навичок самостійної роботи відповідно до вимог ринку праці. С
На сучасному етапі розвитку системи вищої освіти співпраця зі стейкхолдерами є запорукою успішної підготовки майбутніх фахівців. Науково-педагогічні працівники кафедри активно співпрацюють зі стейкхолдерами в контексті науково-практичної допомоги.
Кафедрою екології та природоохоронних технологій підписані та реалізуються угоди як з державними, так і з приватними підприємствами (установами), серед яких: Державна екологічна інспекція Поліського округу, Управління екології та природних ресурсів Житомирської обласної державної адміністрації, Поліський філіал УкрНДІЛГА, ТОВ «ЕКО-МБ», Агропромислова компанія «KERNEL», КП “Житомирводоканал”, Житомирська обласна державна проектно-розвідувальна станція хімізації сільського господарства, Житомирська міська санітарно-епідеміологічна станція, Коростенський завод МДФ, ТОВ «КІМ-ЛТД», ТОВ «ГАНСЬКА СЕС», ПрАТ «Коростенський завод хімічного машинобудування».
На кафедрі екології та природоохоронних технологій в Державному університеті «Житомирська політехніка» за науковим напрямом «Природничі науки» функціонує наукова школа "Проблеми екологічної безпеки, стійкості природних, антропогенно-змінених та урбанізованих екосистем, раціонального природокористування".
Керівник – д.т.н., проф. Пацева І. Г.
Кадровий склад: д.т.н., проф. Пацева І.Г.; д.с.-г.н. проф., Заслужений лісівник України Краснов В.П.; д.б.н., проф. Уваєва О.І.; д.т.н., проф. Луньова О. В.; к.пед.н., доц. Герасимчук О.Л.; к.б.н., доц. Алпатова О.М.; к.пед.н., доц. Демчук Л.І.; к.с.-г.н., доц. Давидова І.В.; к.е.н., доц. Кірейцева Г.В.; к.с.-г.н., доц. Курбет Т.В.
КАЛЕНДАР СВЯТ КАФЕДРИ
10005, Україна, м. Житомир,
вул.Чуднівська, 103